mogeNIEpic.pl

Alkohol jest dla ludzi. Trzeba tylko z niego odpowiednio korzystać. Niestety, żyjemy w kraju, w którym dla wielu jest przekleństwem” powiedział kiedyś Bogdan Wenta – były piłkarz ręczny, trener, selekcjoner reprezentacji Polski.

Alkohol pity w celach towarzyskich, rozsądnie nie musi być „przekleństwem”. Niestety jego nadużywanie może prowadzić do nawarstwiania się problemów w życiu prywatnym i zawodowym. Staje się wtedy nieszczęściem dla osoby nadużywającej lub uzależnionej od niego, ale jest to również nieszczęście dla jego otoczenia – a szczególnie dla rodziny.

Alkoholicy”, a właściwie powinno się powiedzieć osoby chore na uzależnienie od alkoholu są często napiętnowani i pozostawieni sami sobie. Często też sami nie zauważają, kiedy codzienny drink dla relaksu po ciężkim dniu pracy lub weekendowe „odstresowanie się” doprowadziło u nich do objawów uzależnienia. Błędnie uważa się, że uzależnienie od alkoholu jest całkowicie winą człowieka, tymczasem choroba zmienia na tyle mechanizmy funkcjonowania mózgu chorego, że można powiedzieć, iż pragnienie alkoholu przejmuje kontrolę nad jego rozumowaniem.

Niektórzy eksperci zajmujący się uzależnieniami podają, że ponad 75% alkoholików to wysokofunkcjonujący alkoholicy (ang. HFA – High Functioning Alcoholic): zdolni, dobrze zarabiający, robiący świetne kariery” [2]. Jedynie pewien odsetek alkoholików to Ci, których potocznie kojarzymy z tym słowem. Od alkoholu uzależniają się nie tylko ludzie z marginesu społecznego. Problem ten może dotyczyć każdego z nas, naszych żon, mężów, rodziców, dzieci. Nawet jeżeli mamy rodzinę, piękny dom, dobrą pracę – alkohol może nam je kiedyś zabrać.

Niestety osoby nadużywające alkohol zgłaszają się po pomoc z reguły dopiero wtedy, gdy konsekwencje picia doprowadzą już do poważnych problemów w rodzinie, w pracy, do problemów zdrowotnych itp. Ze względu na mechanizmy choroby alkoholowej, sam uzależniony często nie dostrzega tych ostrzegawczych sygnałów, bądź je bagatelizuje, tłumacząc, że „przecież wcale za dużo nie piję”, „piję tyle co inni”, „ten problem mnie nie dotyczy, bo przecież ja mam świetną pracę, rodzinę, robię karierę” … na razie…

Tymczasem odpowiednia reakcja na sygnały ostrzegawcze i zgłoszenie się po pomoc do profesjonalnej placówki może pozwolić odzyskać kontrolę nad życiem i uratować to co inaczej mogłoby być stracone.

Ta strona powstała po to, żeby pokazać jak poważnym problemem dla wielu nie uświadamiających sobie tego ludzi jest nadużywanie alkoholu. Ale również po to, żeby wyjaśnić na czym polega właściwe leczenie uzależnienia od alkoholu oraz dać nadzieję, tym, którzy dostrzegą sygnały ostrzegawcze. Ponieważ odpowiednia terapia i leczenie pozwala wrócić na ścieżki trzeźwego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *